Täpikassidel külas

Väikesed amuuri leopardid on tänu pesakaamerale juba alates sünnist olnud suured meediastaarid. Ja alates juulikuust jooksevad nad ringi ka oma suures ilusas õues. Nii tekkiski Kassikirjadel mõte Darlale ja tema kolmele täpilisele lapsele külla minna. Varasemad loomaaiakogemused näitasid, et suvisel südapäeval oleks sellise külaskäigu tulemus pettumustvalmistav. Sa lihtsalt ei näe ühtegi kassi, või isegi kui näed, siis on see äärmisel juhul tükike tema kasukast kusagil kaugel maas  või puu otsas vedelemas.

Kännu kuningas

Kui natuke järele mõelda, siis on see ju ka täiesti loogiline. Vähemalt võiks selle peale tulla iga inimene, kes natukenegi kujutab ette, milline loom on kass. Sest kass on just selline loom, kes ajab sind üles varahommikul, sest just siis on tal igav. Ja kõht on ka tühi. Aga siis, kui inimese jaoks on paras aeg tõusta, magab tema sul juba uuesti jalutsis ja on põhjalikult solvunud, kui sa oma ülestõusmisega teda häirid. Tuled töölt, tema aga seevastu voolab unesoojana välja mõnest oma salapaigast. Ja alles siis, kui saabumas on õhtu, lülitab ta jälle sisse oma kollased silmad ja läheb…

This slideshow requires JavaScript.

Kuna leopard ei ole ju põhimõtteliselt ka mitte midagi muud kui üks suur täpiline kass, siis planeerisime me oma käigu nii, et jõudsime loomaaeda kohale natuke peale kella kuut õhtul, mis tundubki olevat parim aeg leoparde külastada. Vaatepilt oli uskumatu – ei mingeid magavaid kasse! Kõik neli elasid aktiivset kassielu. Põhimõtteliselt on leopardilapsed nagu nelja ja poole kuu vanused kassipojadki, ainult nad on muidugi natuke… suuremad :) Lõngakerade ja paberinutsakate asemel on pallid ja puuoksad. Ja Darla saba. Ja mõned lihakäntsakad. Neid viimaseid on eriti lõbus küttida, puu otsa tirida ja puuõõnde peita. Lisaks lendab leopardipuuris ringi parv sädistavaid tihaseid. Esialgu tundus, et nii nagu sääsk ei peaks eriti kartma krokodilli, kuna nad on küti-saagi vahekorra jaoks liiga erineva suurusega, nii ei ole ka tihasel vaja leopardi eriti karta. Siiski selgus varsti, et see teooria ei pea paika, mis tähendab, et need puurikülalised on ikka pagana julged. Nii nagu kassipoeg paneb lihtsalt mängu ilu mõttes käpa peale väikesele konnale või sisalikule, nii üritasid ka väiksed leod pidevalt tihaseid napsata. Ei näinud, et nad oleksid mõne ka kätte saanud. Aga tihastele tundub ohtlik elu meeldivat.

Magus uni

Ilus oli vaadata, kuidas Darla oma lastega sõna otseses mõttes tegeles. Kui ta oleks inimene, siis arvatavasti ehitaks ta nendega koos legoklotsidest maju, mängiks nendega palli või loeks neile raamatut ette. Ta suhtleb kutsikatega. See ei tähenda, et ta neil pidevalt sabas käiks, aga ta ei ole kindlasti mitte ka “jäta-mind-rahule-ja-mine-mängi-õega” ema. Mitu korda nägime pilti, kuidas väiketäpp hiilib emale ligi ja hüppab siis jooksu pealt hooga emale selga. Kuid sama mäng toimis ka vastupidi, nii et Darla jooksis ees ja kutsus väikest nii mängima.

Kokkuvõttes võib õigel ajal leopardiaediku juurde sattudes veeta seal vabalt mitu tundi. Tuleb tunnistada, et meil tekkis isegi (esialgu küll teoreetiline) küsimus – kas loomaaias saaks ööbida? Kiirustasime siiski tagasi bussi peale… Meist jäi aga leopardide aia taha maha naeratav noormees, kes selleks ajaks, kui üks väikestest täpikutest oli roninud puuoksale poseerima, oli lõpetanud pildistamise ja võtnud välja joonistusploki. Kas leopardi on lihtsam joonistada kui kassi? Kassi joonistamine on väga raske!

Ühesõnaga – Kassikirjad soovitavad: minge kõik leoparde vaatama! Minge õhtul, siis näete tõelist tantsu, tralli ja parimaid lastekasvatamise praktikaid!

Ära maga

……………………………………

Amuuri leopard on ilus ja uhke loom, kuid ta on väljasuremise äärel. Vabas looduses elab neid erinevatel andmetel vaid umbkaudu 20-40. Tore on see, et Tallinna Loomaaed osaleb Amuuri leopardi liigikaitse projektis, millest (nagu ka Amuuri leopardist kui liigist) saab lähemalt lugeda siin: http://www.tallinnzoo.ee/index.php?ide=6,62. See tähendab, et me püüame seda liiki loomaaias säilitada nii hästi kui see õnnestub. Ja Tallinna Loomaaed mitte lihtsalt ei osale selles projektis, vaid me oleme olnud väga edukad. Eelnev tähendab lühidalt öeldes seda, et meie leopardipaaril Darlal ja Freddil on alates 2008. aastast sündinud viis pesakonda leopardikutsikaid. Ühe-, kahe- ja viimasel ajal lausa kolmekaupa. Kuna isa Freddi on juba 19-aastane, siis arvatakse seekordne pesakond jäävat sellele paarile viimaseks. Eks paistab.

 

Amuuri leopradi kaamerad Tallinna Loomaaias leiad siit.

Kangelasema Darla loo loomaia kodulehel leiad siit.

 

Kommenteeri

%d bloggers like this: